Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 grudnia 2023 r.
11:50

Nagroda dla LSCDN. Chodzi o Kluby Młodych Odkrywców

Autor: Zdjęcie autora BAS
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z  dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego
Grażyna Wiatrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu KMO (z lewej) z dr hab. Małgorzatą Karolus prof. Uniwersytetu Śląskiego

Projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, opracowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie wygrał konkurs zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności! Celem konkursu było wsparcie działań na rzecz rozwoju i wzmocnienie sieci Klubów Młodego Odkrywcy, a także promocja idei KMO wśród nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy są Kluby Młodego Odkrywcy?

W skrócie KMO (ang. Young Explorer’s Club YEC) to międzynarodowy program edukacyjny koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy klub zrzeszający uczniów i uczennice z Kłodzka stworzył pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. nauczyciel geografii – Janusz Laska. Kolejne kluby prowadzili nauczyciele i nauczycielki z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. W 2002 roku w ramach programu ,,Równe Szanse” KMO uzyskało wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Od 2009 roku rolę koordynatora KMO pełni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie w Polsce istnieje 1126 klubów, z których 104 działa w województwie lubelskim. Ich liczba ciągle rośnie.

LSCDN w programie KMO

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie dołączyło do Programu KMO w listopadzie ubiegłego w ramach trójstronnego porozumienia z Centrum Nauki Kopernik i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie Koordynatorką współpracy regionalnej programu KMO w LSCDN jest Grażyna Wietrzyk-Neckier, nauczycielka konsultantka ds. wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

LSCDN to wojewódzka akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli, która poszukuje rozwiązań wpływających na podnoszenie jakości kształcenia, wychowania i opieki.

- Program KMO wpisuje się w nasze zadania statutowe. Celem działalności młodych odkrywców jest tworzenie społeczności, w której ludzie uczą się samodzielnie i od siebie nawzajem. W misji KMO znajdziemy zaciekawienie nauką oraz wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży oraz opiekunów i opiekunek przez samodzielne odkrywanie świata – podkreśla Krzysztof Staruch, dyrektor LSCDN.

LSCDN dba o wysoką jakość i trwałość programu na Lubelszczyźnie. Wspiera opiekunów i opiekunki KMO w organizacji warsztatów, konferencji, pikników naukowych.

– KMO to bezpłatne i ciekawe aktywizujące zajęcia, podczas których dzieci i młodzież eksperymentują pod okiem opiekunów. Uczestnicy znajdują odpowiedzi pytania dzięki doświadczaniu zjawisk – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu. – Ważna jest metoda naukowa, która rozwija kompetencje kluczowe i zdolności, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami. Doświadczanie w ten sposób świata przez dzieci umożliwia im swobodę poszukiwań i pozwala zrozumieć, że błędy wpisane od wieków w procesy badawcze człowieka uczą samodzielnego rozwiązywania problemów – dodaje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Kluby Młodych Odkrywców łączą ludzi zapewniając im jednocześnie autonomię. To klubowicze wraz z opiekunem klubu wybierają rodzaj aktywności, w którą chcą się zaangażować.


Kto może założyć KMO?

Nie trzeba mieć dużych środków finansowych, ani nawet specjalnie wyposażonego laboratorium, by robić ciekawe i odważne eksperymenty. Wystarczą przedmioty, które nas otaczają.

– Klub można założyć wszędzie: na wsi i w mieście, w przedszkolu, szkole, bibliotece, domu kultury, całkiem niezależnie od systemu formalnej edukacji. Opiekunem może zostać nauczyciel, pracownik biblioteki, domu kultury, rodzic, nawet ksiądz. Dzięki KMO nauczyciele mogą wychodzić poza ramy podstawy programowej. Opiekun stara się być animatorem działań i nie przekazuje gotowej wiedzy. Kluby można założyć i zarejestrować w każdej chwili, na stronie programu www.kmo.org.pl – informuje Grażyna Wietrzyk-Neckier.

Prowadzenie klubów przynosi opiekunom i ich podopiecznym wiele korzyści. Uczestnicy mają dostęp do scenariuszy doświadczeń, opisu projektów realizowanych przez opiekunów i opiekunki KMO, nagrań wykładów i webinariów udostępnianych na stronie KMO. Mogą uczestniczyć w projektach, szkoleniach stacjonarnych i wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Ponadto uczestnicy KMO mają możliwość wzięcia udziału w konkursach, konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, piknikach naukowych i wymianach międzynarodowych (Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK, Międzynarodowy Konkurs Mistrzowie KMO).

Nagroda dla LSCDN

Niedawno konsultanci i doradcy LSCDN uczestniczyli w XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy, dorocznym spotkaniu międzynarodowej społeczności partnerów i opiekunów, którzy wspólnie z CNK i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności rozwijają program KMO w Polsce, a także w Gruzji, Ukrainie, Armenii, Rumunii i Etiopii.

– Rozmawialiśmy o współpracy, o tym jak korzystać z potencjału różnorodności kulturowych, wielorakich zdolności, doświadczeń oraz perspektyw rozwojowych – podkreśla G. Wiatrzyk-Neckier.

Świetną okazją do wymiany dobrych praktyk i integracji był Festiwal KMO, podczas którego odbyła się Giełda inspiracji. LSCDN również przygotowało stoisko, przy którym partnerzy oraz opiekunki z województwa lubelskiego prezentowali swoje dokonania, dzielili się pomysłami zaplanowanymi na kolejny rok oraz promowali walory Lubelszczyzny.

Podczas XII Forum KMO rozstrzygnięto także konkursu dla partnerów regionalnych ,,Regiony w programie Klub Młodego Odkrywcy. Opiekunowie ii kluby w społecznościach lokalnych”, zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
LSCDN został jednym z czterech zwycięzców! Nagrodzony projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, przygotowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier otrzymał 30 tysięcy złotych!

– Nagroda finansowa zostanie przeznaczona na promocję modelu i programu KMO w placówkach z naszego województwa. Wsparcie uzyskają współrealizatorzy projektu: SP nr 6 w Chełmie, SP w Mokrem i w Bukowie Wielkiej – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier.

W ramach realizacji projektu planowane są trzy pikniki regionalne: Dzień Wody, Dzień Lasu oraz Dzień Młodego Naukowca. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniach pod patronatem LSCDN weźmie w udział minimum 450 uczestników.
W ramach działań projektowych zostaną również zorganizowane stacjonarne warsztaty ,,Witaj w Klubie”dla przyszłych opiekunów/opiekunek KMO. Ponadto wspomniane już szkoły w Chełmie, Mokrem oraz w Bukowie Wielkiej otrzymają pomoce dydaktyczne przydatne w prowadzeniu klubów oraz koszulki z logo KMO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

Wyciąg przy zalewie Zimna Woda zacznie działać od 10 maja

Najdłuższy wyciąg do sportów wodnych. Będzie czynny jeszcze przed sezonem

Sezon nad zalewem Zimna Woda oficjalnie ruszy 28 czerwca, ale wcześniej miłośnicy sportów wodnych będą mogli skorzystać z wakeparku z wyciągiem do nart wodnych.

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców
galeria

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców

Wojewoda Krzysztof Komorski zwołał pilnie spotkanie z dziennikarzami. Przedstawił na nim dane, które mają obnażyć kłamstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości: Michała Moskala i Mariusza Błaszczaka.

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz
zmiany kadrowe

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz

Od sierpnia ślubów cywilnych mieszkańcom gminy Końskowola będzie udzielał burmistrz Mariusz Majkutewicz. Wieloletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Danuta Sułek, otrzymała wypowiedzenie.

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Opola Lubelskiego poszukują zaginionej Elżbiety Gizy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium